کد خبر: 72344

این بوستان سرسبز از شمال به مجموعه پل‌های تقاطع بزرگراه‌های شهید چمران و حکیم، از جنوب به خیابان جواد فاضل، از شرق به بزرگراه شهید چمران و از غرب به کوی نصر ختم می‌شود.

کرمان خبر /  بوستان گفتگو توسط سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران در محدوده شهرداری منطقه ۲ وافع در غرب تهران احداث و در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۲ افتتاح گردید.
 
این بوستان از شمال به مجموعه پل‌های تقاطع بزرگراه‌های شهید چمران و حکیم، از جنوب به خیابان جواد فاضل، از شرق به بزرگراه شهید چمران و از غرب به کوی نصر ختم می‌شود نقش بسیار مهمی در کاهش آلودگی هوای منطقه و پر کردن اوقات فراغت مردم ایفا می‌کند. مساحت این بوستان ۱۴۴۵۸۰ متر مربع است که ۷ هکتار آن به کاشت ۱۰۰ گونه گیاه فصلی و دائمی اختصاص یافته است.
 
در این بوستان سعی شده است با بهره گیری از فرهنگ و معماری ملل مختلف سبک‌های طراحی منظر گوناگون به شهروندان شناسانده شود. طراحی کاشت بوستان نیز تا حد امکان درست متناسب با شرایط اقلیمی منطقه می‌باشد.
 
از جمله ویژگی های منحصر به فرد این پارک، ایجاد فضاهای متنوع و زیبای کاربری و گردشگری می باشد که این فضا را محلی مناسب برای برگزاری نمایشگاه های گل و گیاه و نمایشگاه های مختلف دیگر تبدیل کرده است.
 
امکانات: کتابخانه
کتابخانه تخصصی سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران در محدوده باغ ایرانی حاوی کتب تخصصی در زمینه فضای سبز به زبان‌های فارسی و انگلیسی، به‌عنوان یکی از منابع مهم دانشجویان و کارشناسان فضای سبز، پذیرای علاقه‌مندان می‌باشد. کتابخانه همچنین حاوی دستورالعمل‌ها و طرح‌های تحقیقاتی سازمان فضای سبز شهر تهران، مجلات فارسی و انگلیسی و نرم افزارهای مرتبط با فضای سبز می‌باشد و همه روزه به جز روزهای تعطیل از ساعت ۸ صبح لغایت ۲۰ بعد از ظهر پذیرای مراجعه کنندگان است.
 
خانه سلامت و خانه اسباب بازی 
خانه اسباب بازی بوستان گفتگو در طبقه همکف ساختمان کوشک ایرانی میزبان خردسالان خانه سلامت و همچنین در روزهایی از هفته مرکز مشاوره پزشکی و روان‌پزشکی می‌باشد که در طبقه همکف ساختمان کوشک باغ ایرانی واقع است.
 
زمین های بازی و  اسکیت 
زمینی به وسعت ۴۹۱ متر مربع واقع در شمال آب‌نمای مرکزی با وسایل بازی برای کودکان اختصاص داده شده است.
دو زمین اسکیت به مساحت کل ۳,۴۰۷ متر مربع در قسمت شمالی کوشک ایرانی جهت استفاده علاقه‌مندان در نظر گرفته شده است.
 
رستوران و مسجد 
رستوران بوستان به مساحت ۱۵۰۰ متر مربع در مرکز بوستان ودر مجاورت دریاچه محیطی دلپذیر برای پذیرائی شهروندان محترم فراهم آورده است.
مسجد حضرت امام حسین (ع) به مساحت ۱۷۰ متر مربع در شمال شرقی ساختمان اداری واقع شده است.
 
 
آب‌نما و سرویس‌های بهداشتی
تعداد ۸ عدد آب‌نما در نقاط مختلف بوستان به مساحت کل ۴۳۵ متر مکعب واقع شده است. اغلب ابنماها دارای فواره و نورافکن می‌باشند.
۳ سرویس بهداشتی به مساحت کل ۱۳۴ متر مربع در نقاط مختلف پارک قرار دارند.
 
کتاب‌فروشی
غرفه ای در سمت شرق ساختمان کوشک جهت عرضه محصولات فرهنگی در نظر گرفته شده است.
 
 سبک‌های طراحی
یکی از ویژگی‌های بوستان گفتگو وجود سبک‌های متعدد طراحی در آن است که این امکان را به مراجعه کنندگان می‌دهد تا از نزدیک با روش‌های پارک سازی کشورهای مختلف آشنا شوند. از این رو می‌توان این بوستان را به‌عنوان یکی از بوستان‌های آموزشی معرفی کرد.
 
باغ ایرانی
طراحی و احداث باغ از دیر باز در فرهنگ ایرانی مطرح بوده و معماران ایرانی به دلیل برخورداری از طبع ظریف همواره در ساخت باغ‌های زیبا شهره بوده‌اند. بسیاری از باغ‌های ایرانی از اصول قرینه سازی، رنگ‌بندی گل‌ها و گیاهان برخوردار بوده و از سبک و روش خاصی در زمینه معماری باغ بهره مند می‌باشند. حوض و آب‌نماهای متعدد به شکل مستطیل و دایره در این باغ‌ها احداث شده که همواره با الهام از انواع چاه‌های آرتزین و چشمه‌های آب معدنی در آن‌ها از فواره استفاده شده است. کاشت درختان غیر مثمر در آن‌ها به منظور ایجاد سایه معمول بوده و گاهی در این باغ‌ها پرندگان خانگی یا اهلی شده نگهداری می‌شوند. در قسمت انتهایی این نوع باغ نیز ساختمان کوشک قرار دارد. کوشک واقع در باغ ایرانی بوستان گفتگو معماری دوره قاجاریه را برای بیننده تداعی می‌کند.
 
باغ انگلیسی
سبک باغ سازی در انگلستان کم و بیش متأثر از سبک‌های ایتالیایی و فرانسوی بوده و از تأثیر ایده‌های خاور دور نیز بی بهره نمی‌باشد. در واقع می‌توان گفت باغ‌هایی که در انگلستان ساخته می‌شوند آمیخته ای از سبک انگلیسی و سبک باغ‌های خاور دور هستند. در طراحی باغ‌های انگلیسی سعی بر این است که از ترکیب رنگ‌ها، کاشت درختان و درختچه‌ها با نظم ردیفی پشت سر هم استفاده شود. 
 
فکر ایجاد پرچین در اطراف باغ‌ها بر مبنای فلسفه " همه طبیعت یک باغ است " از آن انگلیسی‌ها می‌باشد. در همین راستا باغ‌های انگلیسی دارای پرچین‌های زیبا از درختچه‌های شمشاد و مورد می‌باشند و درختان زیبای راش نیز در آن‌ها وجود دارد. در این باغ‌ها طرح‌هایی وجود دارد که با تکیه بر عدم تقارن و ایجاد پرچین‌های کوتاه، حفظ درختان کهن و استفاده از وسایل مدرن و تأثر از تکنیک‌های پیشرفته قرن حاضر به نوعی در طبیعت دخل و تصرف نموده‌اند.
 
باغ ایتالیایی
از ویژگی‌های باغ‌های ایتالیایی می‌توان به وسعت بالا، تراس بندی متأثر از سبک‌های معماری، همراه با مجسمه‌ها، درختان، درختچه‌های دایمی و گل‌کاری های حاشیه ای در فضای باز و به‌طور کلی طرح‌های دوران رنسانس اشاره کرد. لازم به ذکر است ایتالیایی‌ها از مساحت‌های کوچک حداکثر استفاده را می‌کنند. در طراحی رعایت قرینه سازی مرسوم است و حاشیه‌های زیبای گل‌کاری همراه با پرچین‌ها جلب توجه می‌کند. گاهی باغ‌ها در دامنه یک تپه ساخته شده که این امر باعث پدید آمدن پله‌های زیبا می‌شود. در این باغ‌ها وجود آبشارهای بلند را نمی‌توان نادیده گرفت. در قسمت میانی باغ ایتالیایی بوستان گفتگو، مجسمه ای از حضرت مریم (س) که هدیه فرانکو شیروکی هنرمند ایتالیایی است که به‌عنوان نماد صلح و دوستی میان ملل مختلف نصب شده است. از این رو می‌توان این بوستان را به‌عنوان یکی از بوستان‌های آموزشی معرفی کرد.