کد خبر: 74555

فیلم محمد(ص) که بنا به گفته مجید مجیدی کارگران این اثر، چهره واقعی اسلام را نشان می‌دهد، می تواند مکمل خوبی برای نامه اخیر مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکای شمالی که دعوت به شناخت صحیح دین اسلام کردند، باشد.

به گزارش کرمان خبر ، در شرایطی که هتک حرمت به ساحت مقدس رسول اکرم(ص) و حواشی ایجاد شده در ماجرای کشته شدن کارتونیست‌های مجله شاری ابدو و از سوی دیگر، جنایات داعش بخصوص به آتش کشیدن خلبان اردنی ، باعث شکل گیری شبهات زیادی درباره دین‌اسلام و انطباق این رفتارهای کاریکاتوری با حقیقت دین اسلام شد.
در این شرایط، هنر به دلیل زبان مشترکی که بین ملت‌ها دارد، می‌تواند برای پاسخ به دسیسه‌هایی که غرب برای القای اسلام هراسی در بین ملت های دیگر بخصوص آمریکا و غرب اروپا دارد، قالب مناسبی باشد.

در بین هنرهای رایج، اما سینما اثرگذاری بیشتری خواهد داشت. به دلیل رویکرد دراماتیک و دوری از مستقیم گویی در سینما، انتقال پیام به ویژه برای جوانان با نفوذ بیشتری خواهد بود.

کما اینکه کمپانی‌های بزرگ فیلم‌سازی در هالیوود مانند کمپانی گولدن مایر؛ برادران وارنر، سونی و والت دیزنی نیز برای ترسیم پیام‌های ایدئولوژیک خود، از ساختارهای دراماتیک و جذاب سینمایی استفاده می کنند.

حالا و در شرایطی که نگاه‌های کنجکاو و حقیقت طلب به دین اسلام جلب شده و در پی حوادث اخیر فرانسه و انتشار تصاویر توهین آمیز به مقدسات اسلامی در یک نشریه فرانسوی و تشدید جریان ضد اسلامی و اسلام هراسی از سوی مقامات و رسانه‌های غربی فیلم محمد(ص) که بنا به گفته مجید مجیدی کارگران این اثر، چهره واقعی اسلام را نشان می‌دهد، می تواند مکمل خوبی برای نامه اخیر مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکای شمالی که دعوت به شناخت صحیح دین اسلام کردند، باشد.

نامه‌ای که با هدف دعوت جوانان به شناخت صحیح از دین اسلام مرقوم شد. جوانانی که به علت صفای باطن، راحت‌تر می‌توانند پذیرای حق و حقیقت باشند.

همان طور که مخاطب اصلی نامه مقام معظم رهبری جوانان آن‌سوی مرزها هستند، این فیلم نیز با مدیریت صحیح مسئولان فرهنگی می‌تواند در بازار اروپا با حجم بیشتری عرضه شود و مخاطب جوان خود را پیدا کند.

مجیدی در رابطه با تحولات اخیر در گفتگو با شبکه المیادین می‌گوید: «متاسفانه یک نوع نگاه رادیکالی نسبت به اسلام شکل گرفته است، دیدگاهی که از طالبانیسم و گروه های سلفی و کسانی که قرائت خیلی زشت و بدی را به اسلام نسبت دادند شروع شد و به همین ترتیب تصویری که دنیای غرب از اسلام گرفته است هم از همین قرائت غلط به وجود آمد.»

وی همچنین به تلاشی که برای نشان دادن چهره حقیقی اسلام در این فیلم شده نیز اشاره می‌کند و می‌افزاید: «من در این فیلم تلاش کردم چهره واقعی اسلام را با پیامبری که رحمة للعمالمین است و نسبت به همه پدیده ها و همه ذرات وجودی هستی نگاه زیبا و مهربانی دارد نشان دهم.»

به تعبیری فیلم آخر مجید مجیدی قابلیت این را دارد یکی ازموثرترین راه برای رساندن این نامه به دست جوانان اروپا و آمریکای شمالی باشد، چرا که این فیلم مفهوم دراماتیزه شده همان محتوا است.

فیلمبردار برنده جایزه اسکار، اولین کسی که تحت تاثیر مفهوم فیلم قرار گرفت

ویتوریو استورارو، فیلمبردار ایتالیایی که برای فیلم اینک آخرالزمان ساخنه فرانسیس فرود کاپولا، موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلم‌برداری شده بود، به همراه حمید خضوعی ابیانه، تصویر برداری این فیلم را بر عهده داشتند.

استورارو که یک فیلم‌بردار حرفه‌ای است و محتوای پروژه شاید الویت اصلی او نباشد از تاثیری که این فیلم و شخصیت رسوال الله بر وی گذاشت، سخن می‌گوید.

استورارو در گفتگو با British cinematographer به نحوه آشنایی خود با دین اسلام و پیوستن به پروژه سینمایی حضرت محمد(ص) و همکاری با رشید بنهاج در تولید یک پروژه سینمایی در الجزایر اشاره کرد.

استورارو در آن پروژه به پیشنهاد کارگردان فیلم؛ کتابی درباره زندگی حضرت محمد(ص) را مطالعه می‌کند. این فیلمبردار مطرح سینمای جهان در پایان مطالعه کتاب شیفته پیامبر اسلام(ص) می‌شود و به گفته خود با معجزه‌ای بزرگ در زندگی مواجه می‌شود، که این معجزه، پیشنهاد همکاری درباره پروژه سینمایی حضرت محمد(ص) به کارگردانی مجید مجیدی بود.

استورارو که علاقه‌مند به همکاری در ساخت فیلمی درباره اسلام و نبی اکرم(ص) بود، ملاقاتی با مجید مجیدی و  تهیه‌کننده فیلم حضرت محمد (ص) می‌کند. در آن ملاقات استورارو از مجیدی درباره هدفش از ساخت فیلم حضرت محمد (ص) می‌پرسد و اینکه آیا این فیلم باعث همبستگی مردم ادیان مختلف با هم می‌شود یا نه؟

به گفته استورارو؛ آشنایی با سرگذشت پیامبر اسلام(ص) و یادگیری معنای کتاب آسمانی قرآن و همچنین متحد کردن مردم با باورهای مختلف، اهداف مجیدی  از ساخت این پروژه سینمایی بوده که در پاسخ به سؤالات استورارو بیان کرد.

برنده سه جایزه اسکار، فیلمبرداری یکی از مهم‌ترین اتفاقات زندگی خود را آشنایی با کتاب آسمانی قرآن و کتاب‌هایی درباره زندگی حضرت محمد (ص) می‌داند. وی برای آشنایی بیشتر با زندگی پیامبر اسلام(ص) آثار هنری بسیاری از آن دوره را در موزه‌های ایران دیده است.

بازیگر نقش ابوطالب: فیلم محمد(ص) ضروری‌ترین اقدام برای مقابله با هتک حرمت‌ها است

مهدی پاکدل بازیگر نقش ابوطالب با اشاره به اینکه هنر یکی از بهترین راه‌ها برای مقابله با افراط‌گری است، افزود:" باید به کل جهان نشان داد که این حرکت‌های صورت گرفته اخیر اشتباه است؛ چه اهانت به دین و پیامبر ما و هر دین ابراهیمی دیگر و چه جواب آن که به شکل افراطی و وحشیانه‌ای توسط داعش صورت می‌گیرد. به نظرم الان بهترین موقعیت برای ساخت و اکران چنین فیلمی است تا پیامبر خودمان را همان‌طور که هست نشان دهیم، نه آن تحریفاتی که از او شده است."

هر چند تعدادی از جشنواره‌های اروپایی مثل جشنواره فیلم برلین که سابقه توجه ویژه به فیلم‌های ایرانی مانند فیلم‌های فرهادی و مانی حقیقی را دارند، از پذیرفتن این اثر، سرباز زدند اما یک پخش کننده قوی و بین المللی می‌تواند فارغ از بازی‌های جشنواره‌ای، در بهتر دیده شدن این اثر در خارج از مرزهای ایران نقش مهمی را ایفا کند.

لازم به ذکر است طبق برنامه‌ریزی اعلام شده، امروز دوشنبه  فیلم محمد(ص) برای فعالان رسانه‌ای و فرهنگی به صورت خصوصی و برای نخستین‌بار اکران می‌شود.
منبعک سراج 24