کد خبر: 89147

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان گفت: نرخ تورم در استان کرمان بالاتر از میانگین کشوری است و طی 10 ماهه امسال در کرمان بر برابر با 32.5 درصد و در کشور 32.2 درصد است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری فارس ، جعفر رودری صبح امروز در نشست خبری اظهار داشت: نقش اصحاب رسانه در راهبری توسعه استان کرمان قابل تقدیر است و انصافا فضای خوبی در همراهی، انتقال، رصد و کارشناسی دولت و بدنه مردم بر استان حاکم است و رسانه‌ها نقش مثبتی در این زمینه دارند.

وی بیان کرد: سازمان مدیریت دستگاه اجرایی نیست و مهمترین وظایف ما در حوزه راهبری نظام توسعه استان دیده شده است و نقش تصمیم‌سازی را در تهیه اسناد و برنامه‌های توسعه برعهده دارد.

رودی ابراز داشت: خط و خطوط و محورهای توسعه استان کرمان مشخص است و توزیع منابع برای اجرای برنامه‌ها و نظارت بر پروژه‌های عمرانی هم بر عهده سازمان مدیریت و برنامه است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان اضافه کرد: در سال 99 روند هفت، هشت ساله گذشته را به دست آوردیم و رشد اقتصادی 4 درصد را برای سال جاری در نظر گرفتیم که به 25 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و 756 میلیون دلار سرمایه‌گذاری نیاز داشتیم.

رودی عنوان کرد: 674 پروژه اقتصاد مقاومتی با 12 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در استان کرمان داریم که 50 درصد هدف‌گذاری سرمایه‌گذاری و 40 درصد اشتغال استان کرمان را شامل می‌شوند.

وی اظهار داشت: 187 پروژه معین‌های توسعه اقتصادی در استان کرمان داریم که 345 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری تا سال گذشته انجام داده بودند و 550 میلیارد تومان طی سال جاری سرمایه‌گذاری می‌کنند.

رودی بیان داشت: 103 هزار میلیارد تومان تولید ناخالص داخلی استان کرمان است که رتبه نهم کشوری را داریم، اما تولید سرانه استان نسبت به متوسط کشوری پایین‌تر است.

وی افزود: 16.7 میلیون تومان تولید سرانه استان کرمان در سال 98 بوده و سرانه کشور 18.4 میلیون تومان است و ارزش افزوده بخش کشاورزی 6.76 درصد ست که به طور نسبی سهم بالایی در اقتصاد کشورداریم و ارزش افزوده بخش معدن 3.2 درصد، صنعت 2.8 درصد و خدمات 2.4 درصد است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان عنوان کرد: استان کرمان از منابع آبی 6.9 درصد را مصرف می‌کند در حالی که 3.4 درصد از اقتصاد کشور را داریم  بنابراین اقتصاد کرمان بسیار آب‌بر است و پروژه‌های اقتصاد مقاومتی برای رفع این مشکل گام برمی‌دارند.

رودی تصریح کرد: نرخ تورم در استان کرمان بالاتر از میانگین کشوری است و طی 10 ماهه امسال در کرمان بر برابر با 32.5 درصد و در کشور 32.2 درصد است و هزینه درآمد خانوارهای کرمانی رضایت‌بخش نیست و نسبت درآمد خانوار روستایی استان به خانوار روستایی کشور 67 درصد بوده و درآمد خانوار شهری استان کرمان نیز 34 میلیون تومان و درآمد خانواده کشور 54 میلیون تومان است.

وی یادآور شد: نرخ مشارکت اقتصادی در استان کرمان برابر با 40.8 در زمستان سال گذشته بوده و در بهار امسال بدترین نرخ مشارکت اقتصادی را به علت شیوع کرونا داشتیم که به 38 درصد رسید و بیش از 39 هزار و 600 نفر از چرخه کار خارج شدند اما با ورود به پاییز وضعیت بهتر شد و به 39.6 درصد رسید و 26 هزار و 908 نفر از چرخه کار خارج شدند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان اضافه کرد: اشتغال سال 99 متناسب با هدف‌گذاری 4 درصد برای 10 ماه باید برابر با 35 هزار و 407 فرصت شغلی باشد که 32 هزار شغل ایجاد شده است و نسبت به برنامه عقب هستیم.

رودی اظهار کرد: 6 هزار و 50 میلیارد تومان درآمدهای استان کرمان است که قرار بود، 5 هزار و 700 میلیارد تومان از حوزه مالیات محقق شود و 340 میلیارد تومان از بقیه بخش‌ها باشد.

وی در همین زمینه خاطرنشان کرد: حدود 5 هزار و 788 میلیارد تومان وصولی مالیات در استان کرمان طی سال جاری داشتیم که 5 هزار و 944 میلیارد تومان درآمد داشته‌ایم و بیشتر از سهم ماست و مازاد داریم، اما در حوزه غیرمالیاتی 55 درصد را محقق کرده‌ایم.

رودری بیان داشت: بیش از 900 میلیارد تومان مازاد درآمد در 10 ماهه سال جاری در استان کرمان داریم که درصدی از آن به استان برمی‌گردد و حدود 60 میلیارد تومان به استان برگشت داده شده است که باید ابلاغ شود و این اعتبار صرف پروژه‌های نیمه‌تمام می‌شود.

وی افزود: 3 هزار و 20 پروژه استانی و ملی در استان کرمان داریم که به بیش از 83 هزار میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل این پروژه‌ها نیاز داریم که برابر با بودجه کل کشور است و 24 پروژه جدید در سال جاری داشتیم و رویکرد این است تا پروژه‌های نیمه‌تمام به سرانجام نرسند، پروژه جدیدی را آغاز نکنیم.