کد خبر: 9192

آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده ۱۵ مه سال جاری برابر با ۲۵ اردیبهشت در وین با هیأت ایرانی دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

  آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است ۱۵ ماه مه (برابر با ۲۵ اردیبهشت) با ایران در وین نشست جدیدی خواهد داشت.

این خبر را « رویترز» در خبری فوری اعلام کرده و به جزئیات بیشتری از آن اشاره نکرده است.

آخرین دیدار هیأت اعزامی آژانس بین المللی انرژی اتمی برای گفت وگو درباره برنامه هسته ای ایران در بهمن ماه سال گذشته صورت گرفت.

دیدار بهمن ماه بین هیئت ایرانی به سرپرستی « علی اصغر سلطانیه» با هیأت اعزامی آژانس به سرپرستی « هرمان ناکارتس» هشتمین دور گفت وگوهای بین دو هیئت بود.

پیش از این برخی رسانه ها به نقل از ۲ دیپلمات ناشناس اعلام کرده بودند که ایران و آژانس برای دور جدید مذاکرات توافق کرده اند و تاریخ آن را نیز ماه « مه» ذکر کرده بودند.

پس از این گفت وگوها، علی اصغر سلطانیه، نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس که سرپرستی تیم مذاکره کننده ایران را بر عهده داشت گفت که تهران و آژانس بین المللی انرژی اتمی برخی از اختلاف ها را رفع کردند و بر سر مواردی خاص به توافق هایی دست یافته اند.

امریکا، اسرائیل و هم پیمانان آن ها همواره ایران را به تلاش برای رسیدن به اهداف نظامی در برنامه انرژی هسته ای خود متهم می کنند.

این درحالی است که تهران ضمن همکاری کامل با ناظران و نمایندگان آژانس برای هرگونه نظارت بر تاسیسات هسته ای ایران و رفع هرگونه ابهام از برنامه صلح آمیز هسته ای این کشور، تاکید می کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای و یکی از اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی، از حق توسعه و دستیابی به فن آوری صلح آمیز هسته ای برخوردار است.

علاوه بر این، آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون بازرسی های متعددی از تاسیسات هسته ای جمهوری اسلامی ایران انجام داده است، اما هیچ گاه مدرکی دال بر انحراف برنامه هسته ای صلح آمیز تهران به سوی جنبه های غیرصلح آمیز نیافته است.